Kamenické rohy 

Řez obkladu či dlažby pod úhlem 45° s následnou montáží a nalepením na požadovaný povrch vytváří elegantní 90° roh. Tento postup se využívá na vnějších rozích všude tam, kde je potřeba precizní a hlavně estetické zakončení — v koupelnách, na schodištích, u oken, výklenků, při venkovních realizacích a dalších podobných projektech.

Způsoby provedení řezu:

  • Ručně pomocí úhlové brusky přímo na místě realizace, s následným pečlivým dobroušením nebo doleštěním. Lze použít speciální přípravky, nebo pracovat bez nich.

  • Elektrickou, vodou chlazenou mostovou diamantovou pilou.

  • Vodním paprskem, kdy je nutné obklad odvézt do specializovaného pracoviště.


Seříznuté obkladové prvky pod úhlem 45°

Použité fotografie z realizací obkladačů, členů skupiny
Kamenický roh Obkladači Obkladači Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh

Klíčová je nejen preciznost samotného obkladače, ale také kvalita použitého nářadí. Kamenický roh může být zpracován buď jako ostrý, nebo ponechán s malým prostorem pro spárování. Tyto metody však patří mezi náročnější úpravy obkladů a dlažeb.

Řezané a připravené rohy jsou většinou před samotným nalepením ještě důkladně broušeny a leštěny, aby nebyly patrné žádné nedostatky, jako například drobné odštěpky, které mohou vzniknout při řezání nebo zkracování obkladu na požadované rozměry. Je ale třeba mít na paměti, že ne každý obklad či dlažba je pro tuto úpravu vhodný, zejména kvůli nižší kvalitě materiálu nebo jeho nerovnostem.

Tento způsob úpravy přináší elegantní, moderní a estetické řešení nejen pro koupelny. Kromě dokonalého designu nabízí také vysokou mechanickou pevnost a odolnost.


Obkladové prvky po montáži

Použité fotografie z realizací obkladačů, členů skupiny
Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh
Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh

Spárování kamenických rohů:
Pro finální úpravu kamenických rohů se doporučuje využít epoxidovou spárovací hmotu, která barevně odpovídá ostatním spárám na ploše. Alternativně lze použít speciální epoxidové hmoty, například Tenax, jež se dobarvuje podle barvy obkladu nebo dle přání investora. V současnosti se preferuje spárování s obloučkovým zakončením, které působí vizuálně příjemně.

Prostor mezi dvěma obkladovými prvky spojenými k sobě bývá obvykle cca 1 mm široký a musí být pečlivě vyplněn. Díky tomu roh získá potřebnou pevnost, tvrdost a celistvost. Šířka kamenického rohu se přitom zpravidla shoduje s šířkou spár mezi jednotlivými obkladovými prvky, což bývá 1–3 mm.

Pokud je tento spoj proveden správně a precizně, vyniká vysokou pevností a odolností vůči běžnému namáhání v daném prostoru. 


Kamenické rohy po zaspárování

Použité fotografie z realizací obkladačů, členů skupiny
Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh
Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh Kamenický roh

Důležitost výběru obkladače:
Váš vybraný obkladač by měl být schopen doložit své zkušenosti s touto technikou, například prostřednictvím referencí nebo ukázky práce, kterou sám vytvořil. Doporučuje se průběžně kontrolovat průběh realizace a v případě jakýchkoli pochybností či nespokojenosti okamžitě zasáhnout, aby nedošlo ke znehodnocení použitého materiálu.

Je však nutné zmínit, že vzhled kamenického rohu není upraven žádnou normou a jedná se o ruční práci, která vyžaduje zkušenost a preciznost. Pro lepší představu jsme připojili několik fotografií, které ilustrují výslednou podobu této techniky.